Reference

Nový Zéland z jezdeckého sedla

Je to již dlouhá doba, co jsem se začal zabývat myšlenkou navštívit Nový Zéland. V loňském roce tato myšlenka začala nabývat reálnějších obrysů a po navázání spolupráce s Vlaďkou Kennett a její společností True Travel se z myšlenky pomalu začala stávat skutečnost. Ač jsem zvyklý si naše dovolené plánovat sám od úvodních studií přes trasy v mapě až po rezervaci ubytování, u Nového Zélandu jsem se toho trošku bál zejména kvůli neznalosti místních poměrů. Obavy ve mě také vzbuzovalo, že zapomeneme na něco velmi zásadního, co nebude v žádném průvodci dostatečně zdůrazněno, a vzhledem k té ohromné vzdálenosti nebudeme mít možnost tuto chybu v dohledné době napravit. Mé obavy se přímo na místě několikrát potvrdily, protože některá místa bychom podle průvodce zřejmě vynechali (Tongario Crossing, JetBoat ve Skippers Canyonu) a jiná (která jsem do itineráře ještě sám vmáčkl) za návštěvu vůbec nestáli. Nehledě na spoustu aktivit, které bychom si jen velmi těžko rezervovali sami z ČR a které nám Vlaďka kompletně zajistila. Proto jsme velmi rádi za využití služeb True Travel a chceme zejména Vlaďce ještě jednou poděkovat.

Je jen velmi těžké napsat pouhých pár vět o naší cestě po Středozemi, kde jsme strávili báječné 4 týdny, za které jsme procestovali Severní i Jižní ostrov, v obytném voze najezdili přes 6tisic kilometrů, nachodili desítky kilometrů, některá místa měli možnost vidět z koňského hřbetu, paluby lodi, helikoptéry či srze potápěčské brýle. Viděli jsme hory i malebná údolí s čistými řekami a bezpočetnými stády ovcí, ohromné stromy Kauri a další nedotčenou flóru a faunu, fjordy, ledovce, jezera, desítky vodopádů a překrásných pláží. Náš program byl velmi bohatý a celkově jsme z pobytu na NZ přímo nadšeni.

Pro Vlaďku jsme trošku specifičtí zákazníci, zejména proto, že sdílíme společný zájem - koně.  Chtěli jsme co nejvíce míst NZ poznat ze sedla. Měli jsme naplánované 4 celodenní výlety na koních a jeden dvoudenní výlet. Vše díky Vlaďce zarezervované téměř půl roku předem. Bohužel musím konstatovat, že koně na Novém Zélandu pro nás (jako pro profesionály pohybující se mezi koňmi celý život) představovali ohromné zklamání. Koníci nebyly v dobrém zdravotním stavu, péče o kopyta příšerná a navíc jednání majitelů stájí sprosté (vše v duchu - i nespokojený zákazník je platící zákazník aneb po druhé stejně nejspíš nepřijedeš..). Celodenní výlety byly samovolně redukovány na půldenní, náš požadavek, že nechceme jezdit se začátečníky vůbec nebyl respektován stejně jako požadavek na výlety k moři. Navíc ve dvou ze tří stájí jsme dostali kulhavé koně. Každá vyjížďka v nás vzbuzovala lítost a vztek. Poslední dvoudenní vyjížďku jsme neabsolvovali, jednak kvůli úpalu z předchozího dne a jednak jsme již nechtěli zažít další zklamání. Bohužel ani péče o koně na takových místech, jakými jsou světoznámé stáje v Cambridge (odkud pochází například Phar Lap a spousta dalších špičkových dostihových koní) není z daleka na takové úrovni, na kterou jsme z Evropy zvyklí.

Za tento neúspěch v žádném případě nedáváme vinu Vlaďce, která z celé situace byla sama velmi zklamána a hodně nám pomáhala nepříjemné situace řešit. Byli jsme prvními klienty True Travel, kteří jezdili v takovém měřítku na koních  a díky naší zkušenosti bude možné na podobná úskalí další zájemce o ježdění upozornit. Přes to, že jsem se o ježdění tak rozepsal, považujeme ho pouze za jednu malou skvrnku na jinak nádherné a velmi povedené dovolené. Jak hluboce na nás Nový Zéland zapůsobil jen dotvrzuje to, že ač oba s Luckou zastáváme názor, že život je příliš krátký a svět příliš veliký na to, abychom se mohli vracet vícekrát na stejné místo, Nový Zéland bude zcela jistě výjimkou a už nyní jsme rozhodnuti v blízké době Středozem navštívit znovu..

Podrobnější popis naší cesty včetně porovnání míst, kde se natáčel Pán Prstenů se záběry filmu naleznete na našich stránkách https://www.blazek.info/ v odkazu "Cestování".

Krásné chvíle na Novém Zélandu s True Travel přejí Lucka Korejsová a Martin Blažek

Co o nás říkáte vy...

Top