Reference

Muškaření na Novém Zélandu

Navštívit Nový Zéland bylo naším dávným přáním, jen jsme nevěděli jak, kdy a s jakým zázemím by bylo dobré se vydat k protinožcům. Proto jsme uvítali možnost navštívit přednášku Martina Slívy a dozvědět se více jak o Novém Zélandu, tak o službách, které nabízí. Jsme zvyklí hodně a samostatně cestovat, většinou si vystačíme s informacemi z internetu, nicméně v případě Nového Zélandu jsme zvolili poměrně rozsáhlý servis CK True Travel Martina Slívy a Vlaďky Kennett.

Naše minivýprava v březnu čítala 3 manželské páry, z toho 3 rybáři včetně – tím byl dán charakter výpravy. Vše začalo tím, že jsme velmi jednoduše předestřeli naše vize a požadavky Martinovi a ten s Vlaďkou připravil návrh téměř měsíčního putování po Novém Zélandu. Zpravidla nocleh na trase, ale také zastávky na tři dny, které sloužily jednak k rybaření v okolí (mužská část výpravy), turistice v místě (ženská část výpravy s Martinem) a jednak k odpočinku a přeuspořádání věcí na další trasu. Projeli jsme oba ostrovy, celkem něco přes 3 000 km. Nemá smysl zde popisovat jednotlivé destinace, turistické zážitky či nádhernou přírodu - to se prostě musí vidět. Z organizační stránky podstatné bylo, že tempo, rozsah, náročnost i komfort odpovídaly přesně našim představám a proto jsme se plně a nerušeně mohli věnovat Novému Zélandu. Jako velkou výhodu jsme ocenili průvodcovské služby Martina, znalce místního prostředí (od historie, přes aktuální život na Novém Zélandu až po přírodu) a řidiče vozidla v jedné osobě po celou dobu pobytu. Žádné tápání, žádné omyly, žádné ztrátové časy.
Ubytování v motelích, kde každá dvojice měla vždy svůj poměrně velký apartmán, plně vyhovovalo našim nárokům. Vybavení v motelích umožňovalo grilování a posezení nad vínkem pod otevřeným nebem, kdykoli jsme chtěli zvolit tuto formu stravování.

Pár poznámek k rybářské části naší výpravy. Již v Česku jsem navštívil Petra Škarku, znalce rybaření na Novém Zélandu, který zde strávil mnoho měsíců rybařením. Ten pro nás připravil sadu informací a doporučení, které se nám v kombinaci se studiem na internetu významně hodily. Přestože jsme chytali ryby jen 2 x 3 dny, byly to pro nás, průměrné muškaře, velmi krásné zážitky. Prví tři dny padla volba na řeku Tongariro v oblasti městečka Turangi na severním ostrově. Zde se nás, jako rybářský průvodce, ujal Petr Taufer, který bydlí v blízkém okolí. Servis, kterého se nám dostalo, včetně kuchařského umění, pohostinnosti a zkušenosti při výrobě místní „Tauferovice"  se zcela vymykal z našich očekávání a spíše připomínal setkání dávných, velmi blízkých přátel. Petře i Maruško, moc děkujeme.
Vlastní rybolov byl poznamenán výraznou změnou počasí. Ochladilo se, nebe se zatáhlo a zároveň mlha, mžení i déšť byly podmínky, které se rozhodně ideálními nazvat nedají. Nicméně i přesto jsme nachytali ryby do cca 60 cm s největšími úspěchy v deltě Tongarira do jezera Taupo a tak nejméně spokojený s úlovky byl Petr Taufer, který na „tak malé" ryby není z místních řek a jezer zvyklý. Nu jiný kraj, jiný mrav.
V okolí Queenstownu jsme již byli odkázáni čistě na naše schopnosti se vypořádat s místními pstružími chytráky. Řeky v okolí vypadají jinak než na Severním ostrově, chytali jsme především na řekách Mataura a Dart, případně jsme zkoušeli štěstí na některých jezerech. Opravdu zde je nutné rybu najít a pak ji pěkně opatrně zkoušet. Na rozdíl od Severního ostrova, kde jsem nachytali především duháky, zde převažovali potočáci. Přestože jsme viděli ryby i přes 70 cm, našim největším úlovkem byl potočák 56 cm. Krásným setkáním ovšem byli krásní úhoři téměř k 1 m délky, kteří vás během dne v křišťálově čisté vodě dovedou pěkně vyděsit, pokud takové setkání neočekáváte.
Abych ale dokreslil „rybářskou" atmosféru úplně – zmíním jen to, že např. při návštěvě jezera Moke mí kolegové ani nevytáhli rybářský cajk z auta, protože čistota vody, slunce, pohoda a nádherná příroda kolem je vedly k obdivu všemi smysly a byla škoda se soustředit jen na ryby. I to patří ke krásné rybařině.

Na Novém Zélandu jsme určitě nebyli naposledy a to i přesto, že cesta je tam opravdu daleká.

Luděk Zdražil, duben

Co o nás říkáte vy...

Top