To nejlepší z Nového Zélandu

Rybolov - muškaření, lov přívlačí, lov mořských ryb na Novém Zélandu

Až někde uslyšíte trochu otřepanou větu, že Nový Zéland je rájem rybářů, tak vězte, že to tak bez nadsázky skutečně je.

Díky své vlastní izolovanosti, jakožto ostrovní země, se na něm nachází stále ještě nepřeberné množství míst úspěšně se bránících vlivu civilizace ostatního světa. Zejména proto není tlak na místní vody takový, jako v Evropě či Spojených státech. Kromě hojných řek a přírodních či umělých jezer máte skvělou příležitost si zachytat v mořských a oceánských vodách, které Nový Zéland omývají.

Vyskytuje se zde řada ušlechtilých lososovitých ryb, které zde byly poprvé vysazeny v druhé polovině 19. nebo začátkem 20. století. Od té doby zdomestikovaly a vytírají se přírodní cestou. Mezi hlavní zástupce patří pstruh potoční a pstruh americký duhový, dále pak siven americký a kříženci sivena amerického se sivenem obrovským. Z lososů můžeme ulovit následující druhy: čavyča (chinook), nerka (sockey), v menším množství pak losos Mackinaw a losos obecný.
Aby zachovaly bohatství ušlechtilých ryb ve zdejších vodách, místní úřady legislativně ustanovily velmi zajímavý a funkční zákon - pstruh potoční, pstruh americký duhový a siven americký se nesmějí využívat jako komerční ryby, což v praxi znamená, že je zakázán jejich prodej v obchodech či restauracích. Proto se ani nechovají uměle za účelem zisku. Pouze v několika velmi navštěvovaných rybářských lokalitách na Severním ostrově je nutné ryby vysazovat uměle.
Je třeba zdůraznit ještě jeden důležitý aspekt. Na Severním a hlavně na méně obydleném Jižním ostrově je mnoho revírů, kde za celý den nepotkáte nikoho, kdo by vás rušil při chytání. Řeka či jezero bude patřit jenom Vám a nikdo nebude kazit krásné zážitky z rybaření.  Jen nepřeceňte své ambice - i když vidíte krásného velkého pstruha, tak nemáte vyhráno. Muškaření na Novém Zélandu je trošku jiné než u nás v Evropě. Voda je extrémně průzračná, proto přelstít pstruha bývá opravdové umění.

Nový Zéland je také (nebo především) ostrovní země a rekreační rybaření patří mezi nedotknutelná práva Novozélanďanů. Na většině rybářsky zajímavých míst se najde nabídka „komerčního" rybaření, stačí aby se sešla potřebná skupinka schopná zaplatit loď a kapitán udělá i nemožné pro to, abyste byli s úlovkem spokojeni.
Pobřežní vody Nového Zélandu patří mezi místa, kde se nevracíte z lovu s prázdnou. Jaké druhy ryb kde převažují je určeno zejména teplotou pobřežních vod. Teplejší vody pobřeží Severního ostrova jsou domovem populárního pražmana (Snapper, Pagrus auratus) chladnější vody Jižního ostrova naopak vyhovují ceněné modré tresce (Blue Cod, Parapercis colias). Pak tu jsou delikatesy dostupné pro potápěče - mušle ušeň duhová (Paua, Haliotis iris) nebo korýši, mezi které patří především langusta (New Zealand Rock Lobster/Crayfish, Jasus edwardsii).
Naše CK True Travel úspěšně připravila zázemí pro český reprezentační tým, který vyhrál mistrovství světa v muškaření pořádané v Rotorua v roce 2008. Spolupracujeme se zkušenými českými rybáři, kteří měli příležitost chytat dlouhé měsíce na novozélandských vodách, samozřejmě spolupracujeme také s domorodými novozélandskými rybáři.

Nabídka zájezdu:

Reference našich klientů:

To nejlepší z Nového Zélandu

Top