To nejlepší z Nového Zélandu

Fjordy v NP Fiordland - expedice, vyhlídkové plavby a lety na Novém Zélandu

Fjordy Národního parku Fiordland jsou tím nejcennějším co může Jižní ostrov nabídnout. Mohutné zářezy vykrojené dávnými ledovci dávají vědět o nespoutané síle přírody. Je co obdivovat - skalní stěny vystupující přímo z vody do tisícimetrové výše, sytě zelený deštný prales s porosty mechů nasáklými jako houba, dravé horské řeky a potoky, tisíce vodopádů, lachtani, delfíni, tučňáci, černé korály v hlubinách vod fjordů...

Vyhlídková plavba po fjordu Milford Sound patří mezi těch pár aktivit, které by si návštěvník Nového Zélandu nikdy neměl nechat ujít. Však je tento fjord označován jako jeden z přírodních divů světa. Běžné plavby trvají jeden a půl až dvě hodiny. Noční plavby jsou velmi romantické a nabízejí doplňkové aktivity, jako například plavbu člunem nebo v kajaku s vyloděním na břehu. Nocleh může být zajištěn ve čtyřlůžkové nebo dvojlůžkové kabině.

Stejným způsobem lze navštívit neméně krásný fjord Doubtful Sound. Jeho návštěva v každém případě zabere celý den, noční varianta den a půl.

Máte-li k dispozici více času, pak můžeme doporučit expediční plavby, které trvají 4 až 7 dnů. Ty vás zavedou do liduprázdných fjordů jako jsou Dusky Sound a Preservation Inlet (v některých případech také na Stewart Island), kdy budete moci vystoupit na místa, kam se běžný turista nikdy nedostane. Tyto plavby jsou nejčastěji organizovány od podzimu do jara (květen - listopad), ale pro malou skupinu lze zorganizovat cokoliv ve všech ročních obdobích. Jste-li malá skupina do dvanácti osob, pak nás kontaktujte, můžeme připravit unikátní plavbu po jednom z posledních nedotčených míst planety Země.

Další varianta, jak lze spatřit NP Fiordland a fjordy samotné, je z vrtulníku nebo hydroplánu. Hodinový nebo i delší let spolu s přistáním u horských ples je nezapomenutelným zážitkem. Chcete-li toho objevit co nejvíce, pak si můžete letový itinerář po vzájemné konzultaci sami navrhnout. Někdy je možné spojit delší vyhlídkovou plavbu s návratem vrtulníkem, kdy využijete výhod obou dopravních prostředků.

Cestujete-li s našim zájezdem, pak máte možnost jednu cestu do Milford Sound absolvovat po silnici a zpět pak letět letadlem a během letu spatřit další fjordy včetně Doubtful Sound, což je nezapomenutelný zážitek, samozřejmě vše záleží na počasí a také včasné rezervaci.

Patříte-li k odvážnějším, můžete objevovat Fiordland a jeho fjordy také z kajaku. Organizují se jednodenní, případně (více dobrodružné) několikadenní plavby. Ty jsou vždy s průvodcem a v malé skupině, spí se ve stanech.

O cesty do fjordů je velký zájem, a proto některou ze zde uvedených aktivit vkládáme téměř do každého itineráře. Od nás cestovatel také získá podrobný popis fjordů Milford a Doubtful Sound v češtině a navíc mnoho informací o regionu, však tu také žijeme!

Fiordland patří mezi nejdeštivější místa na Zemi, v některých lokalitách údajně za rok spadne až 9 metrů (v jednom údolí bylo naměřeno bylo až 14 metrů) srážek. Buďte proto dobře vybaveni nepromokavým oblečením. Mějte na paměti - bez deště by nebylo tisíců vodopádů a mnohý cestovatel hodnotí návštěvu fjordů v deštivém počasí jako úchvatnější a s tajemnější atmosférou, než je tomu za modrého nebe bez mráčku.

Jaký je rozdíl mezi fjordy Milford a Doubtful Sound?

Milford Sound, který se nachází v hornatém severním cípu NP Fiordland, je klasickým fjordem - hluboký záliv sevřený strmými stěnami hor. Je to fjord střední velikosti, přilbližně 13km dlouhý a je světoznámý díky dramatické scenérii, kterou charakterizuje hora Mitre Peak. Je nejlépe přístupným fjordem ze všech 14 na území národního parku, a to jak po silnici, tak letecky.
Doubtful Sound leží v srdci NP Fiordland. Také tento fjord obklopují majestátné hory, ale ne tak vysoké jako v případě Milford Sound. Doubtful Sound je třikrát delší a jeho vodní plocha je přibližně desekrát větší něž u jeho menšího kolegy. Jeho tři ramena se jmenují Hall, Crooked a First Arm. Fjord je populární pro svoji divokou scenérii a výjimečnou možnost spatřit obyvatele fjordu - delfíny, lachtany nebo tučňáky. Fjord je přístupný po počáteční plavbě přes jezero Manapouri a přejezdu autobusem přes Willmot Pass.

Fotografie a informace o fjordu Milford Sound

To nejlepší z Nového Zélandu

Top