To nejlepší z Nového Zélandu

Maoři (Maorové) a maorská kultura na Novém Zélandu

Maoři (také se používá výraz Maorové), původní polynéští obyvatelé Nového Zélandu, jsou v mnoha ohledech jedineční. Z historického hlediska se toto etnikum dokázalo poměrně dobře začlenit do rozpínavé společnosti nás bílých, pakeha (jak nám říkají) a přitom si uchovat svoji tvář.

Jejich původní kultura již mnoho let zažívá renesanci - výuka maorštiny je dnes opět všem dostupná, zájmové i profesionální spolky udržují tradici her, zpěvů a tanců, umělci zhotovují krásné řezbářské práce.

Samotná maorská kultura je nejvíce soustředěná do oblasti Rotorua, významné expozice spatříte v několika muzeích na obou ostrovech. Během návštěvy Nového Zélandu byste měli okusit tradiční maorské jídlo hangi. A nesmíme zapomenout na obrazy českého rodáka Bohumíra Lindauera, který v období úpadku maorské kultury koncem devatenáctého století na svých portrétech věrně zvěčnil nejen tváře mnoha náčelníků, ale zejména původní maorské tetování a způsob oblékání. Však je také jedním ze dvou nejvýznamnějších novozélandských malířů své doby.

V rámci přípravy vašeho itineráře doporučíme naše osvědčená místa, např. kde můžete zažít autentický maorský večer  a ochutnat hangi (to by mělo být povinnou součástí jakékoliv návštěvy Nového Zélandu). Zájemcům o nákup upomínkových předmětů a uměleckých děl rádi doporučíme vhodná místa k nákupu a uvedeme vás do tajů maorských symbolů a názvosloví, tak jak souvisí s maorským uměním.

To nejlepší z Nového Zélandu

Top