To nejlepší z Nového Zélandu

Vyhlídkové plavby lodí, parníkem, na jachtě Nový Zéland

Nový Zéland je obklopen oceánem, hluboké zálivy se zařezávají mnoho kilometrů do vnitrozemí, na Jižním ostrově se nalézá několik velkých jezer ledovcového původu.

Již Maoři se plavili na svých válečných kánoích a koncem devatenáctého století zase bílí osadníci potřebovali spolehlivý způsob dopravy. Železnice se tou dobou teprve stavěly, cesty byly nespolehlivé až do poloviny dvacátého století. Proto vodní doprava v podobě parou poháněných lodí vzkvétala. Na obou ostrovech se dosud dají najít původní parníky nebo jejich repliky, unikátně stále na parní pohon. Nyní sice již nevozí zboží, ale slouží turistům. Je krásným zážitkem pozorovat strojovnu - „jak v podpalubí topič přikládá a na lodi je skvělá nálada..."

Ideální je pak kombinace odpolední plavby lodí na odlehlou farmu, večeře v koloniálním stylu s návratem ztichlým jezerem za soumraku. Nebo co takhle plavbu spojit s jízdou na koni po přilehlých farmách?

V modernějším stylu probíhají vyhlídkové plavby po zálivech a jezerech nebo plavby podél pobřeží a kolem ostrovů. Pomohou vám tak poznat další neobjevený rozměr Nového Zélandu. V populárních, dobře dostupných a tedy i hojně navštěvovaných oblastech se lodní dopravci plaví podle jízdních řádů. V odlehlejších (a často i hezčích) lokalitách nabízejí majitelé lodí a jachet osobní přístup a intenzivnější zážitky, v tomto případě je třeba loď předem rezervovat. Zde bývá podmínkou minimální počet cestujících nebo pronájem celé lodi, jachty bez ohledu na počet osob (většinou se jedná o malé lodě s kapacitou několika až cca 12 cestujících). Ideální kombinací je plavba ve spojení s rybolovem - získáte neocenitelný kulinářský zážitek poté co chytíte třeba modrou tresku a vzápětí si na ní pochutnáte.

Povolte uzdu své fantazii a rezervujte si alespoň pár hodin nebo i několik dnů pro některé z uvedených plaveb. Po vzájemné konzultaci je rádi zařadíme do vašeho itineráře.

To nejlepší z Nového Zélandu

Top