Co je nového...

Zemětřesení v Christchurch z 4. září 2010

9. 9. 2010

Zemětřesení o síle 7,1° Richterovy stupnice, které postihlo město Christchurch v sobotu 4. září 2010 způsobilo rozsáhlé majetkové škody, jejichž výše se odhaduje až na 2 miliardy NZD. Přes tato děsivá čísla si naštěstí otřesy nevyžádaly lidské životy, pouze dvě těžká zranění a v poměru ke srovnatelným zemětřesením v jiných oblastech světa jsou následky podstatně mírnější. Nový Zéland má přísné normy pro stavbu nových budov, a proto domy vydrží i tak silná zemětřesení bez výrazných poškození. Budovy, které otřesům neodolaly jsou staršího data a neprošly proto zpevňovací rekonstrukcí.
Turistická infrastruktura zůstala naštěstí prakticky nedotčená, letiště v Christchurch je kromě toho jediného dne nepřetržitě v provozu. Navíc je Christchurch pro mnoho cestovatelů pouze přestupním místem, drtivá většina zajímavostí se nachází v jiných regionech Jižního ostrova, které zasaženy nebyly.

My jsme sami zažili zemětřesení o podobné síle (6,5-7°), která v městech jako je Queenstown nebo Te Anau způsobila jen malé prasklinky ve zdech, mnohde ani to ne. To jen dokazuje způsobilost místních staveb přestát i silná zemětřesení.

Nový Zéland leží v oblasti, kde se stýkají dvě tektonické desky. Zemi každoročně zasáhne kolem 14 tisíc zemětřesení, přibližně 150 z nich lidé pocítí. Necelá desítka způsobí nějaké materiální škody.

Pro aktuální novinky nás sledujte na Facebook

Průběh a sílu zemětřesení včetně všech následných otřesů lze sledovat na www.christchurchquakemap.co.nz/

Aktuální příspěvky z blogu

Top