Novinky z Nového Zélandu

Nový Zéland vyhrál slavný Americký pohár

Americký pohár - kreslený vtip Novozélandský Emirates Team s lodí Aotearoa vyhrál slavný jachtařský Americký pohár. Posádka vedená novým novozélandským hrdinou - opěvovaným kapitánem Peterem Burlingem deklasovala v boji o nejstarší sportovní trofej světa na Bermudách americké obhájce dvou posledních titulů Oracle 7:1.

Nový Zéland je zejména země rugby, ale Nový Zéland je také jachtařská velmoc. Jachty pro Americký pohár jsou mořským ekvivalentem vozů formule jedna na souši. Zde si dávají dostavení nejlepší a nejnovější technologie, zavádí se převratné novinky.

Americký pohár byl soubojem Davida s Goliášem. Davidem byl tým Emirates Team New Zealand, Goliášem americký Oracle, tým s takřka bezedným rozpočtem a egem sahajícím do nebe. Ani souboj velkého s malým však nemusí být předem jasný. Minulý Americký pohár skončil těsnou porážkou novozélandského týmu, kde pravidla fair play měla pravděpodobně dovolenou, kde vyhrály peníze a za nimi schovaní právníci... Po porážce musel novozélandský tým znovu přesvědčit své sponzory a zejména novozélandskou vládu, aby do něj znovu investovali. Novozélandský tým i přes minimální rozpočet, v porovnání s Oracle a dalšími týmy, postavil nejlepší loď a sestavil nejlepší posádku.

Není bez zajímavosti, že většina týmů Amerického poháru si nechala celé lodě nebo některé jejich části stavět v novozélandských loděnicích. I to svědčí o špičkovém know how této malé ostrovní země.

Zdroje:

Americas Cup NZ Herald - anglicky

Informace o lodi Aotearoa - grafika - anglicky

Emirates Team New Zealand - anglicky

Team New Zealand musel rozprodávat vybavení aby bylo na výplaty - anglicky

Článek o Core Builders Composites

Aktuální příspěvky z blogu

Top