Co je nového...

Volné kempování bude omezeno, Nový Zéland

Vyznavači volného kempování podle návrhu nového novozélandského zákona mohou očekávat okamžitou pokutu 200NZD za nelegální kempování a až 10000NZD za znečišťování prostředí.

Zákon má vejít v platnost ještě před Světovým pohárem v Ragby, tedy do srpna 2011. Důvodem je zvýšené množství nezodpovědných posádek obytných vozů, které znečišťují novozélandskou přírodu. Během dekády narostl počet obytných aut na dvojnásobek: 40 tisíc místních a 110 tisíc zahraničních posádek kempingových vozů. Doposud místní úřady používaly lokálně platné vyhlášky, ty ale nejsou tak účinné.

Nový zákon umožní úřadům rozhodnout kde se smí kempovat, kde bude kempování povoleno pouze obytným vozům s wc a kde bude obecně zakázáno. Odbor životního prostředí bude moci zavést podobná pravidla na území rezervací a národních parků. Navrhovaný zákon umožní okamžitě trestat pachatele přestupků. Instatní pokuta ve výši 200NZD bude připsána na vrub dané osoby nebo majitele vozu (půjčovny). Soud pak bude moci navrhnout pokutu do výše 10000NZD za vylévání fekálií, vyhazování odpadků a jiné znečišťování prostředí.

Půjčovny aut a obytných vozů budou muset policii předat informace o pronajímateli vozu, tak aby právo bylo vymahatelné (s největší pravděpodobností se pokuta strhne z vaší platební karty). Má být založena webová stránka na které bude zřetelně vyznačeno kde a za jakých podmínek se smí kempovat a kde je kempování zakázáno.

Budeme vás o aktuálním dění nadále informovat, sledujte náš web nebo Facebook.

Nový Zéland | obytné vozyZdroj: New Zealand Herald

Naše poznámka: Poslední dobou půjčovny obytných vozů výrazně zvýšily nabídku aut, která mají jen základní vybavení - lůžko, malý vařič a  kanystr na vodu, ale postrádají wc a sprchu. Důvodem je konkurence autopůjčoven, které se snaží mít ve svém portfóliu obytné auto za co nejnižší cenu. Nízká cena je ale vykoupena závislostí na využívání zázemí kempů, kde se ale musí platit. A proto mnohé posádky nyní kempují na místech, kde není ani wc (často aby ušetřily). Výsledkem je zřetelné znečištění většiny turistických lokalit. Lidské výkaly a toaletní papír jsou dnes bohužel běžným zátiším mnohých parkovišť, odpočívadel, vyhlídek, konců cest... Před deseti lety to byl řídký jev, můžeme to sami porovnat. Bohužel na uvedený zákon doplatí všichni slušní vyznavači volného kempování :-(

Aktuální příspěvky z blogu

Top