Co je nového...

Úspěšné odvrácení stavby tunelu, Antarktida, atd.

Glenorchy - začátek Routeburn TrackStavba tunelu k fjordu Milford Sound odvrácena

Tento týden jsme oslavili výhru v jedné významné bitvě ve prospěch nás všech - přírody, místních obyvatel i turistů. Na základě odporu obyvatelstva novozélandská vláda odmítla stavbu tunelu mezi Glenorchy (v blízkosti začátku túry Routeburn Track v národním parku Mt Aspiring) a údolím Hollyford v národním parku Fiordland. Tunel měl zkrátit cestu do fjordu Milford Sound, protože v současné době mnoho turistů podniká pouze jednodenní výlety z Queenstown do fjordu. Ty jsou extrémně dlouhé a unavující.

Dlužno zmínit, že málokdo turisty předem upozorní, že tento jednodenní výlet je sám o sobě nesmysl a měl by být využit pouze v případě, kdy turista opravdu nemá času nazbyt a přesto chce fjord vidět. Navíc by oba portály tunelu zničily nádhernou přírodu. To už nezmiňujeme jaké škody by tunelu (a cestujícím, kteří by se v něm právě nacházeli) způsobila potenciální zemětřesení, která tu jsou relativně častá.

Samotná cesta do Milford Sound (jedním směrem) z Queenstown při využití základních scénických zastávek zabere celý den. Navíc národní park Fiordland sám o sobě patří mezi největší novozélandské klenoty a zaslouží si alespoň dva dny. Snad se tato naše zpráva dostane ke všem budoucím cestovatelům a využijí nocleh v Te Anau, Manapouri nebo třeba v Knobs Flat.

Antarktida

Rozlehlá oblast pobřeží Antarktidy se měla stát na návrh Nového Zélandu a USA přírodní rezervací, ale odpor Ruska bohužel zhatil tyto plány.

Více informací najdete v článku "Antarktida bez přírodních rezervací"

Další novinky

V pátek došlo k zemětřesení v hlavním městě Wellington, na evropské poměry by bylo významné, naštěstí zdejší domy jsou odolné. Více informací (anglicky) v NZ Herald A v neděli následovalo další - článek (anglicky).

Na cestovatelském serveru Poutník nám vyšel článek o národním parku Fiordland.

Aktuální příspěvky z blogu

Top