Co je nového...

Revoluce v kosmonautice, Nový Zéland vyvíjí novou raketu

Nový Zéland bude mít svůj vlastní kosmický program, v prosinci 2015 začal výstavba kosmodromu. Společnost Rocket Lab vyvíjí unikátní raketu a připravuje základnu na poloostrově Mahia u Gisborne na Severním ostrově Nového Zélandu. V druhé polovině roku 2016 má dojít k letovým zkouškám. Vysílání družic na oběžnou dráhu bude výrazně více cenově dostupné.

Raketa je vyrobena z karbonových  kompozitů a bude stát méně než 5 milionů USD (100 milionů Kč). Je plánováno více jak 100 startů ročně. Raketa je mnohem efektivnější, spotřebuje méně paliva než Boeing 737 během letu z San Francisco do Los Angeles. Oznámil zakladatel a generální ředitel Rocket Lab Peter Beck.

Aktuálně je průměrná cena vyslání družici do vesmíru 133 milionů amerických dolarů.

Peter Beck řekl, že společnost registruje několik desítek zájemců z celého světa, kteří již mají předběžně rezervované starty rakety Electron - levnější způsob, jak poslat družice do vesmíru.

"Ty zřejmé ... jsou družice k pořizování satelitních snímků Země a meteorologické družice. Nový Zéland je optimálně umístěný k vytvoření odpalovací základny. Jsme malý ostrovní národ uprostřed ničeho, není tu hustá letecká doprava, ani námořní. To znamená, že můžeme vypouštět rakety do vesmíru velmi často a rychle. Vytvoříme miliardový byznys."

Nové unikátní motory uvnitř rakety byly pojmenovány "Rutherford", na počest novozélandského fyzika Ernesta Rutherforda.

K nápadu vyvinout cenově dostupnou raketu přišel Peter Beck během cesty do Spojených států v roce 2007, kdy si uvědomil, že velké společnosti vynášející družice do kosmu nebyly schopny uspokojit poptávku. Založil firmu Rocket Lab a začal realizovat svůj sen o zpřístupnění vesmíru. O dva roky později firma Rocket Lab úspěšně vypustila raketu do vesmíru jako první soukromá společnost na jižní polokouli.

Více informací získáte na stránce Rocket Lab.

Aktuální příspěvky z blogu

Top