Co je nového...

Nový Zéland, 4. nejlepší místo pro život

13. 6. 2016

Nový Zéland má nejvyšší úroveň sociálního kapitálu na světě

Podle londýnského ústavu Legatum je Nový Zéland aktuálně na 4. místě v Indexu prosperity. Tento index zkoumá 89 proměnných z 8 aspektů – sociální blahobyt, osobní svoboda, bezpečnost a ochrana, zdraví, vzdělání, podnikání a možnosti, státní správa a ekonomika. Čtvrtá pozice mezi 142 zeměmi ukazuje nejen spokojenost Novozélanďanů se svou zemí, ale také jejich postoj k životu ve společnosti. Autoři indexu vyzdvihují vysokou míru sociální soudržnosti a nejvyšší úroveň sociálního kapitálu na svetě.

Z našich vlastních zkušeností víme, že zejména na venkově je zapojení obyvatelstva do komunitního života na vysoké úrovni. Dobrovolná práce jak v rámci základních služeb obyvatelstvu (požárníci, záchranná služba první pomoci, horská služba a mimoškolní aktivity), tak v rámci volnočasových aktivit je nedílnou součástí každé komunity. Každý kdo má chuť pomoci je vítán, podporován a také si lidé jeho dobrovolné práce váží. Aktivit organizací jakými jsou Rotary Club nebo Lions Club si místní lidé cení, protože organizují a finančně podporují množství projektů, které jsou v České republice placeny ze státního rozpočtu. Jednoduše komunity si mnohde samy musí pomoci a akce Z tu jsou běžné. Dobrovolníci například uklidí a zkrášlí příjezdovou cestu do obce, i proto se vám všude na Novém Zélandu bude zdát tak krásně uklizeno.

Malá úvaha nad souvislostí důvěřivosti a korupce

Důvěřuj po novozélandsku, prověřuj po česku? Novozélanďané obecně důvěřují lidem, což se Čechům může zdát naivní. Dokazuje to otázka, zda se Novozélanďané domnívají, že se dá většině lidí věřit. Na Novém Zélandu si myslí že ano 62% obyvatelstva, v ČR pouhých 25.4%. Mimochodem, jen 24,5% obyvatel Nového Zélandu věří, že je v jejich zemi rozšířená korupce. Naopak 81,7% Čechů je přesvědčených o existující korupci v zemi. Jestliže je ale Novozélanďan až naivně důvěřivý, pak mu mnohé korupční případy pravděpodobně uniknou, zatímco Čech by je označil za zjevnou korupci. Kdyby existovalo objektivní hodnocení korupce, jak by takový žebříček vypadal?

Tyto naše úvahy potvrzuje aktuální zhoršování pozice Nového Zélandu v žebříčku zkorumpovanosti (pokles na 4. pozici z první, kterou držel v letech 2012 a 2013). Více v dokumentu novozélandské pobočky Transparency International v angličtině.

Náš pohled na to, jací jsou Novozélanďané si můžete přečíst  v článku Jací jsou Novozélanďané

Chcete se dozvědět více ze života na Novém Zélandu? Pak jeďte na některý z našich zájezdů, naši česko-novozélandští průvodci se s vámi rádi podělí o své životní příběhy nebo zodpoví vaše dotazy.


Zdroj: Prosperity Index - profil Nového Zélandu (anglicky)

Aktuální příspěvky z blogu

Top