Co je nového...

Na Novém Zélandu byla objevena dosud nejhlubší jeskyně

Nachází se nedaleko města Nelson v hoře Mt Arthur (NP Kahurangi) na severu Jižního ostrova a byla objevena díky nalezení a proražení malé spojky, kdy byly propojeny dva jeskynní systémy – Stormy Pot a Nettlebed.

Téměř 10km pasáž padá do 1200m pod zem, což z ní dělá současně nejhlubší (dosud známou) jeskyni na jižní polokouli.

Nicméně objevení 10m spojovací šachty má trochu ironický zvrat – speleologické týmy ji dosud používaly jako toaletu…

Spojka byla objevena stejným týmem, který v roce 2011 objevil vchod právě dojeskynního systému Stormy Pot a který se do nitra hory vracel v půběhu posledních 3 let.

Poslední expedice byla zahájena 23. ledna příletem sedmičlenné skupiny jeskyňářů a už jen o dva dny později čtyři členové týmu prorazili spojovací chodbu.

Jeden z členů speleologického týmu, Kieran McKay, říká, že oba obří systémy od sebe byly odděleny jen 5m stěnou.

Objevu významně pomohlo partnerství týmu se sponzorskou akcí Red Bull Media v říjnu 2013, kdy tým připravil pokus  - v systému Stormy Pot obarvili vodu aby se dalo zjistit kam později vytéká a současně zapálili oheň a sledovali, kudy uniká kouř – tak dostali základní představu a jejich podezření, že se jedná jen o úzké přehrazení mezi oběma prostory bylo potvrzeno jako pravdivé.

Tým poté strávil dva dny kopáním v sutinách v místě zlomu a ukázalo se že se jedná o šachtu používanou předchozími týmy badatelů jako pisoár…

To však náladu nikomu nezkazilo a velkolepý objev je pro Nový Zéland skvělým úspěchem.

“Objev nám dal úžasný impuls” říká McKay. “Tam dole je teď tolik vzrušující práce – je to skutečná zlatá éra novozélandské speleologie!”

Jeskyňáři plánují během následujících 14 dní celý systém podrobit důkladnému průzkumu. Největší atrakcí je pro ně zmapování celého dosud neznámého podzemního terénu a rozluštění tak dosud největší jeskyňářské záhady na NZ.

McKay rovněž zmínil, že jsou velmi zavázáni Novozélandské speleologické společnosti, Geografické společnosti Nového Zélandu, dalším sponzorům a také výrobci “té nejlepší dehydrované stravy” – firmě podnikatele Andrewa Mc Kenzieho z Nelsonu.

“Možná jsme to právě my kdo dokončili tento projekt, ten byl ale započat již v roce 1960 a podílely se na něm stovky lidí, kteří v podzemí odpracovali nevyčíslitelné množství hodin.

Zdroj: Fairfax NZ

Jeskyňář Kieran McKay při obejvu spojovací chodby (foto FB)

Aktuální příspěvky z blogu

Top