Co je nového...

Matariki – Maorský Nový rok a neobvykle teplý začátek zimy

Kvetoucí kowhai v teplé zimě, červenec 2016, Wanaka, Nový ZélandMatariki je maorský název pro souhvězdí Plejád (známé jako Kuřátka nebo Sedm sester), které dle maorské tradice během konce května a začátkem června, kdy se nad ránem začíná ukazovat na jihovýchodní novozélandské obloze, signalizuje příchod nového roku.
Pro některé maorské kmeny je to konkrétně vycházející hvězda Puanga, známá jako Rigel – nejjasnější hvězda souhvězdí Orion, která určuje novoroční přelom. Z toho také vyplývá, že přesný čas či den příchodu nového roku není přesně dán a liší se kmen od kmene, oblast od oblasti. Pro některé byl prvním dnem v roce až první úplněk následující po východu Matariki.

V tomto roce byl oficiálním datem maorského Nového roku určen 6. červen 2016 a po celém Novém Zélandu probíhají různé formy oslav či akcí spojených s touto tradicí. 

Tradičně se během Matariki vzpomínalo na zesnulé z předchozího roku. Ale také to bylo období veselí, úroda byla sklizena, plody moře a ptactvo byly ve spižírnách uloženy pro zimní období. S hojností potravy bylo Matariki obdobím zpěvů, tanců a hodování. Zatímco hlavní oslavy bývají koncem června, slaví se průběžně po celou zimu.

Kalendářně je zimní období a na horách by se měl držet sníh, ale naopak je zatím nepřiměřené teplo. Dokonce ve Wanaka jsme spatřili kvetoucí stromy kowhai (které obvykle kvetou až v září-říjnu). A kdo chce jít na túru, ať se jedná o Routeburn, Milford nebo Kepler Track, pak to dosud nebyl problém, v horách se prozatím žádný sníh nedrží.

Informace o Matariki (anglicky)

Aktuální příspěvky z blogu

Top