Praktické info

Doprava po Novém Zélandu

Jaký způsob dopravy zvolit? Mít vlastního průvodce nebo řídit sám? Půjčit si osobní auto, obytný vůz, motorku, cestovat výletní lodí nebo letadlem?

Turistické autobusové linky nebo vlastní vůz?


Téměř vždy doporučujeme cestovat vlastním autem, nevázat se na řídkou síť novozélandských autobusových linek. Chcete-li si Nový Zéland užít podle svého, pak pouze vlastní auto, ať budete řídit vy nebo řidič-průvodce vás doveze na vytoužené místo. Obvukle novozélandské autobusové linky zajíždí jen do měst a větších turistických lokalit, kde jsou propojené s fabrikou na masový turistický ruch .... a toho vás rádi ušetříme.

Vyberete-li si osobního průvodce, pak máte záruku, že vám ukáže místa, která byste těžko našli, navíc se nemusíte starat o řízení, hledání trasy a budete si jen užívat vaší dovolené.

Osobní auto nebo karavan?

Oba způsoby cestování mají své výhody: Karavan neboli obytný vůz (se sprchou a WC - self contained campervan) nabízí více svobody, nemusíte se nikam honit, můžete si najít místo k noclehu až na poslední chvíli. Je třeba vzít v úvahu, že cestování obytným vozem je pomalejší. Abyste využili jeho přednosti (např. možnost vychutnat si místo kde zastavíte) doporučujeme si obytný vůz půjčit na nejméně tři týdny, ideálně čtyři a více. Chcete-li cestovat v obytném autě po kratší dobu, pak zvažte návštvu jen jednoho ostrova. Jižní ostrov je na přírodní krásy mnohem bohatší, a proto objet ho podél pobřeží dokola zabere nejméně dva, spíše tři týdny...


Malé obytné vozy, které jsou bez WC a sprchy (obvykle pouze s lůžkem a s vařičem) smí přes noc kempovat POUZE v oficiálních kempech, kde se obvykle platí.

Cestování v osobním autě je rychlejší, pružnější, dostanete se na místa, kam s karavanem obtížně vjedete. Hodí se mít ubytování rezervovaná dlouho dopředu, zejména zamýšlíte-li cestu na Nový Zéland v hlavní sezóně. S přípravou programu vám rádi pomůžeme. Chystáte-li se trempovat, pak návštěva některých míst jako je Matukituki Valley nebo Chinaman's bluff (Paradise, Glenorchy), často vyžaduje auto s vyšší světlou výškou, ideálně 4WD.

Nový Zéland na motorce

Nový Zéland je ráj motorkářů. Zdejší hadovité silnice řídce obydlenou krajinou jsou pastvou pro oči a radostí pro vyznavače jedné stopy. Zapůjčení motocyklu je obvykle dražší než u osobního auta vzhledem k vysoké pojistce.

Plavby kolem pobřeží na luxusní výletní lodi

Luxusní výletní lodě (cruise ships) nabízí plavby kolem pobřeží Nového Zélandu, často ve spojení s Austrálií nebo ostrovy Pacifiku. Obvykle se navštěvují přístavy v Auckland, Tauranga, Wellington, Christchurch (Akaroa nebo Littelton), Dunedin a proplouvají se fjordy národního parku Fiordland. Dle dohody organizujeme denní výlety šité na míru pro česko-slovenské skupiny nebo vícedenní program před začátkem nebo na konci plavby. Účastníkům plaveb přinášíme nejen zajímavější program, ale mnohde také výraznou úsporu v porovnání s cenou oficiálních výletů nabízených lodní společností.

Expedice a objevování nepřístupných míst z paluby lodě


Některé oblasti Nového Zélandu jsou po zemi obtížně dostupné nebo úplně nepřístupné. Týká se to zejména dvou z nejkrásnějších regionů Nového Zélandu - Marlborough Sounds a národního parku Fiordland. Několikadenní plavby vás zavedou na místa, kam se stále dostane jen hrstka turistů. Oblast fjordů národního parku Fiordland je úplně neobydlená, najdete zde jen drsné pobřeží a nádhernou neporušenou přírodu. Tato pro mnohé neznámá tvář Nového Zélandu patří mezi ty nejkrásnější. Fiordland je známý pro své nevyzpitatelné počasí, a proto jsou tyto plavby vhodné jen pro takové cestovatele, kteří ocení drsnou krásu přírody za každého počasí.

Letecké spoje a charterová letecká doprava

Vnitrostátnímu přeletu se někdy nelze vyhnout, obvykle mezi Auckland a Christchurch (hodina a půl letu) nebo mezi Auckland a Queenstown (dvě hodiny letu). Samotné vnitrostání lety jsou obvykle nádhernou scénickou podívanou. Vzhledem k velkým vzdálenostem mezi centry jsou vnitrostátní linky používány Novozélanďany asi stejně frekventovaně jako čeští a slovenští občané používají dálkové vlakové nebo autobusové spoje.

Nový Zéland lze objevovat stylově z ptačího pohledu. Malá dopravní letadla vás mohou efektivně přepravit z místa na místo (kde každý let je krásným scénickým zážitkem) a pak v každé lokalitě prozkoumáte po zemi okolí. Dokonce můžeme nabídnout dovolenou na palubě legendární Dakoty DC-3.

Některá místa jsou rychle dostupná pouze letecky, zejména chcete-li jít některou z více odlehlých túr. Pak přijde na řadu vrtulník nebo letadlo, které vás vysadí na pláži.

Top