Nový Zéland

Praktické informace k cestě k nám na Nový Zéland

Před výběrem zájezdu na Nový Zéland, také do Austrálie a na pacifické ostrovy si položte pár otázek...

Na jak dlouho a kolik míst navštívít?

Je to jedna cesta za život na druhý konec světa? Nebo si myslíte, že se k nám na druhý konec zeměkoule ještě někdy podíváte? Chcete jen "ochutnat" rychlostí blesku Nový Zéland či trochu z Austrálie nebo si něco užít a hlavně zažít? Pak doporučujeme alespoň tři týdny věnovat návštěvě Nového Zélandu. A Austrálie jsou zájezdy na etapy - Pralesy na severu, Rudý střed, Tasmánie, atd.

Kolik času věnovat Novému Zélandu?

Austrálie je rozlehlý kontinent, tam se vždy musí vybírat. Nový Zéland, přestože výrazně menší, je obvykle podle referencí klientů zajímavější, velice rozmanitý a hodný větší pozornosti. Jak jeden z cestovatelů řekl: "Nový Zéland má v sobě trochu z každého koutu světa". Jestliže si vyberete krátký dvoutýdenní pobyt na Novém Zélandu, pak zvažte zda se honit a navštívit oba ostrovy nebo jen jeden. Mimochodem Jižní ostrov je považován za hezčí co se týče přírodních krás.

Kdy se vydat na Nový Zéland?

Každá sezóna má něco do sebe, ani v zimě není počasí tak moc chladné, jak jste zvyklí ze Střední Evropy.

Jaro je krásné, často ve znamení žluté. Začínají kvést mimózy, pak novozélandský národní strom kowhai a nakonec na Novém Zélandu nechvalně známý janovec a hlodáš evropský. Dny už jsou poměrně dlouhé. V horách je pořád relativně hodně sněhu, ale kromě horských přechodů se dají chodit mnohé túry (obvykle na víc stejně není čas). V průběhu jara obvykle v nějakou neurčitou dobu přijde poslední záchvěv zimy, který může do hor přinést velkou nadílku sněhu a všude zkomplikovat dopravu. Ani na subtropickém severu voda ještě není dostatečně teplá ke koupání, ale kdo se přijel na Nový Zéland koupat? Jednoznačnou výhodou jsou dlouhé dny.

Léto může mít mnoho tváří. Dříve jsme téměř s jistotou mohli tvrdit, že únor a březen jsou nejstabilnější měsíce, ale v rámci globálních změn klimatu už toto zřejmě neplatí. Rozhodně nejtepleji je v únoru, tou dobou tu také vedle vánočně-novoročního období pobývá nejvíce turistů.

Podzim má své kouzlo, často je do dubna poměrně teplo, na severu se dá stále koupat, na jihu už udeří první ranní mrazíky. V období května a června přijdou na jihu první vydatné sněhové nadílky, mezi nima je ale stále teplo. Vinobranní a pestrobarevné opadavé stromy dodávají tomuto období romantickou atmosféru.

Novozélandská zima je neprávem podceňována, bývá vítána u milovníků lyžování a snowboardingu. Ale málo se ví, že nejstabilnější počasí je na West Coast - západním pobřeží Jižního ostrova je právě v zimě. Pro náruživé fotografy je pak návštěva v zimě přímo nutnost. V zimě se minimálně vyskytuje opar na horami, lesy a jezery, což má za následek až neskutečnou dohlednost. Zimní světlo je ideální po celý den, východy a západy slunce jsou často fenomenální, jen být na správném místě ve správný čas. Na jihu mohou být občas díky vrtochům počasí dočasně uzavřené silnice. Jste-li flexibilní, pak toto není problém, počkáte a mezitím objevíte jinou lokalitu. Teplota se přes den pohybuje od nuly na jihu po příjemných dvacet stupňů na severu, mráz obvykle udeří jen přes noc.

Obecně díky globálním změnám klimatu se nedá spoléhat na dlouhodobou předpověď počasí. Ani v létě si nezapomeňte rukavice půjdete-li do výše položené oblasti (například národní park Tongariro, kam směřuje většina zájezdů), naopak i v zimě je třeba opalovací krém.

Bezpečnost

Na Novém Zélandu se až na výjimky nenachází jedovatí pavouci, nejsou tu žádní hadi, v trávě nejsou klíšťata, v lese vás nenapadně medvěd. Je tu bezpečno, snad jen zvědavý a někdy zlomyslný papoušek nestor kea může rozebrat váš majetek, mějte se na pozoru!

Přestože je Novém Zélandu výrazně nižší kriminalita než v Evropě, pak i zde platí, že auto není trezor a cennosti mějte vždy u sebe.

Útrata za potraviny a aktivity

Nový Zéland je podle posledního průzkumu kupní síly na 90. místě mezi nejdražšími zeměmi na život (Velká Británie je 89.), ČR je na místě 9. Z toho plyne, že Nový Zéland je hodně drahá země, nejen pro turisty. Obecně za hlavní jídlo v restauraci utratíte cca 25-40NZD, za 0,4l piva nebo sklenku vína 7 až 10NZD. V asijské restauraci, kterých je ve městech hodně, se najíte až o polovinu levněji. Nákup v supermarketu vyjde přibližně o 50 až 100% dražší v porovnání s ČR, záleží co nakupujete.

Nový Zéland láká spoustou aktivit, určitě si nenechte ujít plavbu reaktivním / tryskovým člunem (cca 150NZD), taktéž po jednom z fjordů (cca 90NZD) nebo let vrtulníkem (od 300NZD). Sami se přesvědčíte, že tyto zážitky stojí za to.

Top