Co je nového...

DALŠÍ NIČIVÉ ZEMĚTŘESENÍ V CHRISTCHURCH

28. 2. 2011

Pondělí 28. 2.

Letiště a pobočky autopůjčoven v Christchurch (které využívá True Travel) jsou v plném provozu a obslouží všechny turisty. Centrum města je stále uzavřené, stejně tak některé čtvrti města. Postupně se kontroluje stav budov. Přes ničivé zemětřesení mnohé nově postavené patrové budovy vydržely nepoškozené.

Plánujete-li dovolenou, pak centrum města (a další poškozené městské části) vyřaďte na nejbližší měsíce ze svého itineráře. Obnova bude trvat několik let.

Nový Zéland je jinak v pořádku, cestovat se dá všude jinde jako vždy v pohodě a bez problémů.

Čtvrtek 24. 2.

Situace v centru Christchurch je jako po apokalypse. Zdroje uvádějí 75 mrtvých, kolem 200 osob se nadále pohřešuje a vzrůstá obava, že ani ti nemuseli přežít. Město stále z 80% nemá elektřinu, chybí pitná voda, nefunguje kanalizace, v centru města je vyhlášen výjimečný stav. Včera se ojediněle objevily první snahy o rabování, proto přes noc platil zákaz vycházení, centrum je uzavřeno kordony.

Ve městě byla zřízena provizorní centra s přístřeším a jídlem pro postižené, v nejvíce postiženém jádru města operují jednotky záchranářů a specializované týmy jak z Nového Zélandu, tak ze zahraničí, kteří se snaží dostat pod trosky k možným přeživším. Pátrání ztěžují následné otřesy, z nichž nejsilnější byl zaznamenán dnes ráno (4.4). Hrozí zřícení druhé nejvyšší budovy ve městě - hotelu Chancellor.

Obrazem ZDE

Další rozhovor na ČT24 z 23. 2.

Středa 23. 2.

Na dnešní odpoledne je avizováno obnovení letů na mezinárodní letiště v Christchurch. Přestože je centrum města zničené a očekávají se desítky obětí na životech, ostatní lokality Nového Zélandu a relativně blízké okolí (včetně letiště) jsou v pořádku.

Pokud se chystáte nebo již cestujete po NZ - ze zřejmých důvodů doporučujeme vyhnout se centru Christchurch. 
Na vaše připravené nebo plánované cestování však tato událost nebude (kromě uzavřeného centra) mít výrazný vliv. Naše ubytování jsou dále od centra, všechna jsou po dnešních telefonátech v pořádku.

Nový Zéland je obecně na podobné události velmi dobře připravený. Rozsah a intenzita tohoto neštěstí spočívá zejména v tom, že zemský zlom pod Christchurch do prvného zemětřesení v září 2010 nebyl seizmologům vůbec znám. Také proto nepanovaly žádné obavy, a tím ani patřičná ostražitost.

Úterý 22. 2. 2011 - Christchurch, Nový Zéland

Město Christchurch (Jižní ostrov NZ) dnes (úterý 22. 2.) ve 12.51 NZ času opět postihlo masivní zemětřesení o síle 6.3 Richterovy škály. Vzdušný prostor nad NZ byl uzavřen, letiště v Christchurch je uzavřeno, evakuována byla centrální nemocnice, 80% města bylo bez elektřiny, na většině území nefungovala telefonní síť, hlášeny jsou oběti na životech, věhlasné Christchurch Cathedral se zřítila věž, silně poničeno bylo množství (nejen) historických budov. Přestože síla otřesu nebyla tak velká jako při posledním zářijovém zemětřesení, následky jsou podstatně horší díky tomu, že se epicentrum tentokrát nacházelo velmi blízko pod povrchem.

Tímto také dáváme vědět, že celý náš tým a všichni klienti True Travel kteří se v současné době nacházejí na NZ jsou v pořádku.

Pro detaily sledujte https://www.nzherald.co.nz/

Živý rozhovor s Vlaďkou Kennett z 22. 2. o zemětřesení na ČT24

Aktuální příspěvky z blogu

Top