Sport a volnočasové aktivity na Novém Zélandu

Ragby, All Blacks na Novém Zélandu

Ragby neodmyslitelně patří k Novému Zélandu. Však je také novozélandský reprezentační tým All Blacks jedním z nejlepších ambasadorů. Navíc se letos v roce 2011 bude konat nejvýznamnější svátek ragby a jeho fanoušků - Rugby World Cup neboli Světový pohár v ragby na Novém Zélandu.

Zápasy základních skupin budou ve všech větších městech, zapojí se jak nejjižnější město Invercargill, tak severně položené Whangarei, tato města jsou od sebe vzdálená 1100km. Čtvrtfinále se budou konat ve Wellington a Auckland, semifinále a finále v Auckland.

Světový pohár jistě přiláká i nejednoho českého nebo slovenského fanouška. Naše CK True Travel je připravena nabídnout pomoc všem, kdo se vypraví na Nový Zéland. V rámci balíčků můžeme nabídnout kompletní cestovatelský servis nebo zajistit pouze vybrané služby dle vašeho přání - osobní nebo obytný vůz z půjčovny, ubytování, letenky včetně vnitrostátních nebo pomoci zkoordinovat váš cestovní itinerář s vybranými zápasy.

Program utkání 7. Světového poháru v Ragby, který se bude konat na Novém Zélandě od pátku 9. září do neděle 23. října 2011.

Ragbyové Mistrovství světa bude největší sportovní akcí roku 2011 a bude zahájeno zápasem v Auckland, kde se domácí utkají v zápase skupiny A se svými tichomořskými sousedy – Tongou.

Pro 48 duelů, obsažených v Turnaji, je připraveno 13 stadionů ve 13 městech: Auckland, North Shore (Auckland), Whangarei, Hamilton, Rotorua, New Plymouth, Napier, Palmerston North, Wellington, Nelson, Dunedin, a Invercargill.

Jak se ragby hraje a trocha historie

Ragby je sport, při kterém dvě patnáctičlenná mužstva se snaží dopravit míč v podobě šišky do protihráčova brankoviště. Míč se přenáší v rukou a smí se nahrávat pouze dozadu, dopředu se dá jen kopnout.

Začátky ragby sahají až do první poloviny 19. století. V roce 1823 zvedl při fotbalovém utkání studentů, které se konalo ve městě Rugby, míč do ruky William Webb Ellis a utíkal s ním k brance. Tak údajně vznikla hra s názvem ragby.

První klub vznikl v Anglii v roce 1843. Pravidla byla sjednocena v roce 1871 a mezinárodní federace ragby International Rugby Board funguje od roku 1886. Brzo se tento nový sport rozšířil po celých britských ostrovech a přes kanál La Manche do Evropy.

Do Čech přivezl ragby známý tvůrce Ferdy Mravence, kreslíř a spisovatel Ondřej Sekora.

Světový pohár v ragby (nekdy také nazývaný mistrovství světa) se pořádá od roku 1987 každé čtyři roky formou jednoho turnaje, na který se týmy musí kvalifikovat. Poslední světový pohár v ragby byl ve Francii roku 2007, tehdy zvítězil tým Jihoafrické republiky, za ním byla 2. Anglie, 3. Argentina, 4. Francie.

Top