Fotogalerie

Mys Farewell a Farewell Spit

Mys Farewell a písečná kosa Farewell Spit se nachází na samém severu Jižního ostrova Nového Zélandu. Prvním Evropanem, který spatřil Cape Farewell  byl Abel Tasman roku 1642 a nazval jej Sand Duining Hoeck. Poté ho roku 1770 navštívil James Cook a zakreslil do mapy jako Cape Farewell,  Mys rozloučení, když z těchto míst poprvé opouštěl Nový Zéland. Blízká písečná kosa byla později osadníky pojmenovaná na Cape Farewell Spit, dnes zkráceně Farewell Spit.
Poloostrov Farewell Spit je nejdelším písečným útvarem na Novém Zélandu. Farewell Spit a Puponga Farm Park jsou dnes přírodní rezervace. Puponga Farm Park vznikl původně ze tří farem, které byly státem vykoupeny v letech 1973, 1981 a 1987 za účelem ochrany tohoto prostředí. Stopy po maorském osídlení, některé spojené s lovem ptáku Moa, jsou více než 700 let staré.
Na Farewell Spit každé jaro přilétají desítky tisíc stěhovavých ptáků ze severní polokoule. Mimo jiné lze zde v létě spatřit také labuť černou, rybáka velkozobého, tereje australského, kormorána velkého nebo bernešku velkou. Protože je Farewell Spit chráněnou oblastí s přísnějším režimem, je vstup na písečnou kosu povolen pouze s organizovanou výpravou s průvodcem.
Kolonie terejů na Farewell Spit je unikátní, protože terejové hnízdí na nízké písečné duně. Zde se pravděpodobně usídlili proto, že stálé silné větrné proudění jim umožňuje nabrat patřičný vztlak a vzlétnout. Lze je spatřit s Farewell Spit Eco Tours.

Farewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandWharariki Beach, Nový ZélandWharariki Beach, Nový ZélandCape Farewell, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandFarewell Spit, Nový ZélandCape Farewell, Nový Zéland
Top