Expedice na Antarktidu a subantarktické ostrovy

Často označováno za "srdce Antarktidy", je region Rossova moře (Ross Sea) poslední rozsáhlou nedotčenou částí světových oceánů.

K dnešnímu dni byla oblast využívána jen minimálně a proto vstup do této oblasti Antarktidy je naprosté privilegium - příležitost k návštěvě dostane ročně jen několik set lidí.

Pobřeží východní Antarktidy je jedno z nejodlehlejších na světě a je doslova uzamčeno pod ledem po většinu roku. Zbytek času je zmítáno silnými katabatickými větry vanoucími z polárního ledového příkrovu.

Právě v těchto krátkých letních měsících je oblast hojná na výskyt divoké a velmi vzácné fauny - spatřit můžete tučňáky kroužkové (Adélie Penguin, Pygoscelis adeliae), endemické tučňáky císařské (Emperor Penguin, Aptenodytes forsteri), chaluhy antarktické (Stercorarius maccormicki),buřňáky sněžní (Snow Petrel, Pagodroma nivea) a jižní (Southern fulmar, Fulmarus glacialoides) a mnoho dalších druhů ptáků. Oblast v této době doslova oplývá výskytem jak velryby tak lachtanů a lze je často vidět jak se krmí v bohatých vodách kolem ledových okrajů.

Rossovo moře dostalo své jméno v roce 1842 po svém objeviteli Siru Jamesi Clarku Rossovi v roce 1842. Velrybářské výpravy zde operovaly v dvacátých letech 20. století a relativně nedávno došlo k určitému vzestupu lovu Ledovky patagonské a antarktické (Dissostichus eleginoides a mawsoni, ryba u nás známá pod názvem chilský okoun, nebo Chilean Bass).

Dynamické ekosystémy, které jsou jedinečné pro tyto regiony, jsou velmi křehké a ani vědcům se dosud nepodařilo jednoznačně rozluštit jak přesně fungují a na čem jejich existence závisí.

Je to země neobvykle dramatické krajiny: od počátků se fotografové snažili zachytit ji na film, umělci namalovat, básníci a spisovatelé popsat.

Top