Home page / Antarktida / Itinerář

Itinerář

Den 1.

Invercargill

Příjezd do Invercargill - nejjižněji položeného “velkoměsta” Nového Zélandu s bohatou skotskou historií. Setkání s ostatními účastníky naší subantarktické expedice.Transfer do přístavu v rybářském městečku Bluff, kde se nalodíme na “Spirit of Enderby”. Po ubytování se ve své kajutě se připojíme k expedičnímu týmu a budeme přivítáni na palubě kapitánem a jeho posádkou.Naše dobrodružná plavba může začít…

Den 2.

The Snares - North East Island

Ostrovy Snares, naše první destinace, jsou domovem dohromady více hnízdících mořských ptáků než všechny Britské ostrovy dohromady.Během obeplutí pobřeží ostrova na našem zodiacu se dozvíme jak ostrovy dostaly své jméno, ve skrytých zátokách bychom měli vidět endemické chocholaté tučňáky snárské, buřňáky a Bullerovy albatrosy hnízdící na impozantních útesech. Tomuto druhu albatrosa se maorsky říká “letící vítr”, což může být také dalším jménem pro ostrovy Snares. Vyskytuje se pouze zde a na ostrovech Solander Islands.

Den 3.

Auckland Islands - Enderby Island

Neuvěřitelně bohatý na divokou faunu, charakteristický svými skalními městy a drsnými pobřežními útesy, Enderby Island nemá v jižním Pacifiku obdoby. Na jeho břehu strávíme celý den - prozkoumáme regenerující lesy raty jižní, krajinu oživenou nádhernými barevnými koberci zdejší květeny, což z ostrova dělá patrně ten nejkrásnější ze všech Subantarktických ostrovů. Uslyšíme a uvidíme paoušky kakariki, zpěvné tuie a zvonovce a na plážích kolem vzácné lachtany novozélandské (Hookerovy).

Den 4.

Auckland Islands - Carnley Harbour

Přistaneme v přístavu Carnley - na pobřeží největšího z ostrovů skupiny podle nějž je pojmenována - Auckland Island. Západ a východ pobřeží je zde dramaticky vymodelováno do útesů a ledovci neuvěřitelně tvarovaných fjordů.Přístav Carnley na jihu souostroví nabízí řadu možných aktivit v závislosti na počasí - pokud budou vhodné podmínky, vydáme se na výstup ke kolonii albatrose šelfového, v opačném případě prozkoumáme velmi zajímavá místa v přístavu - například návštěva pozůstatků vraku lodi z r. 1864, jejíž příběh se proslavil díky knize napsané dvěma jejími trosečíky, nebo opuštěné stanice pobřežní hlídky ze 2. světové války.

Den 5. - 6.

Campbell Island

Tyto dva dny se ponesou ve znamení převážně pěšího průzkumu celého ostrova tak, abychom si mohli užít nádherných panoramat se skalnatými ostrůvky a mořskými komíny - kdysi izolované útočiště prvních osadníků a lovců tuleňů, dnes nádherné subantarktické království navracející se přírodě.Campbell Island je známý svými unikátními “megaherbs” - což jsou povětšinou bylinné trvalky, divoká květena charakteristická enormními rozměry svých listů i květů a fantastickou barevností, které se vyvinula adaptací na zdejší velmi nepříznivé podmínky. V době naší expedice by právě měl kvést Pleurophyllum Speciosum - endemický druh sedmikrásky, vytvářející koberce na okolních kopcích a překvapující velikostí listů někdy až půl metru širokých. Takto neobvykle se tento rostlinný druh přizpůsobil drsnému klimatu. Jeho nejbližší příbuzní se nachází na Kanárských ostrovech.Během procházek po ostrově prozkoumáme opuštěnou meteorologickou stanici, podíváme se do sedla Col Lyall Saddle kde budeme moci fotografovat královské albatrosy, hnízdícími zde mezi trsy květin a vystoupáme za nádhernými výhledy na pěkně pojmenovanou “Mt Honey”.Uvidíme mimo jiné tučňáky žlutooké, lachtany novozélandské, rypouše sloní a mnoho dalších místních reprezentantů převážně endemické fauny.

Den 7.

Na moři

Během plavby budeme mít skvělou možnost dozvědět se více o biologii a historii těchto ostrovů a bouřlivém jižním Pacifiku prostřednictvím skvělých přednášek vedených našimi odborníky. Tento konkrétní úsek oceánu je velmi bohatý na výskyt místní fauny a můžeme očekávat, že spatříme mnoho mořských ptáků a patrně i některé ze zdejších kytovců, zejména delfína Dusky Pokud budou podmínky na moři vhodné a budeme mít štěstí, pak také možná zahlédneme několik různých druhů velryb.

Den 8.

Invercargill

Brzy ráno dorazíme do přístavu Bluff. Po naší poslední snídani nás čeká rozloučení s našimi kolegy cestovateli a následující transfer busem buď do centra města nebo na letiště.

Top