Léto pod Jižním křížem

Itinerář zájezdu Léto pod Jižním křížem

Den 1. a 2.

Odlet z Prahy nebo jiného města na Nový Zéland.

Den 3.

Přílet do Christchurch, odbavení, setkání s průvodcem. Prohlídka centra Christchurch - jak se město vypořádává s obnovou po zemětřesení z roku 2011. Mnoho míst je stále uzavřených, ale centrum rozhodně stojí za prohlídku. Na Cathedral Square ze samotné katedrály uvidíme bohužel už jen trosky. Toto místo se stalo inspirací pro novozélandské umělce, kteří svou tvorbou zkrášlili okolí katedrály moderním uměním, vycházejícím z tradičních maorských symbolů. Po prohlídce odjezd do pokojné, malebné přímořské osady Akaroa, na poloostrov Banks Peninsula.

Den 4.

Pohodové vstávání, odpočinek po včerejším příletu a přejezdu, dopolední prohlídka malebného městečka. Po obědě skvělý výlet na jachtě s plachtěním a pozorováním delfínů.​ Cca 3 hod akce s jedinečnou příležitostí jak spatřit j​eden z nejvzácnějších druhů delfína - Hector (Maui) Doplhin.​ Kapitán Ray je skvělý vypravěč a tento druh delfína jinde neuvidíte. Skvělý zážitek...

Den 5. a 6.

Ranní odjezd do NP Mt Cook do osady Lake Tekapo, k populárnímu kostelíku the Church of Good Shepherds na břehu jezera. V případě nepříznivého počasí možná navštěva místních Hot Pools. Návštěva vrcholu s observatoří na Mt John, odkud jsou nádherné panoramatické výhledy. Pokračování kolem přízračně tyrkysového Lake Pukaki, kde je spousta zastávek k fotografování. Nejvyšší hora Nového Zélandu - třítisícovka Mt Cook, záludné a horolezci respektované Jižní Alpy. V NP Mt Cook budeme mít skvělou příležitost seznámit se s alpskou vegetací, pokochat se nádhernými horskými scenériemi pro fotografy a projít se po příjemných stezkách. Možnost vyhlídkového letu vrtulníkem kolem Mt Cook a ledovců s přistáním a túrou s vysokohorským průvodcem na ledovci Tasman Glacier.

Den 7.

Z podhůří Jižních Alp do rybářského ráje muškařů, městečka Twizel, krátká návštěva lososí farmy. Pokračování do Omarama, návštěva tamního unikátního přírodního výtvoru Clay Cliffs. Přejezd přes průsmyk Lindis Pass a dále přes vinice regionu Central Otago dojezd do zlatokopeckého Cromwell a pokračování přes scénickou rokli Kawarau Gorge do Queenstown. Zastávka na vinici v údolí Gibbston Valley k ochutnávce místního vína​ u vyhlášeného adrenalinového mostu Kawarau Suspension Bridge, ze kterého se poprvé skákal komerční bungee jump.
Zlatokopecký Arrowtown – malebné historické městečko připomínající éru zlaté horečky v Centrálním Otagu, navštívíme místní Čínskou čtvrt’. Dojezd do nedalekého Queenstown.

Den 8.

Dnešní den nabitý aktivitami v Queenstown a okolí... Skvělý výlet s jízdou tryskovým člunem do kaňonu Skippers Canyon.​ Unikátní místo kam se běžně není možné dostat. Odpolední prohlídka a relax v Queenstown. Možnost porozhlédnout se po ulicích města, projít se se po břehu jezera Wakatipu kolem nějž se Queenstown rozkládá, nebo třeba výjezd kabinkovou lanovkou k vyhlídkové restauraci Skyline (Skyline Gondola). Večerní plavba historickým parníkem na protější břeh Lake Wakatipu, večeře v koloniálním stylu na vyhlášené usedlosti Walter Peak, vše doplněno o ukázku umění práce s ovčáckými psy a stříhání ovcí.​​

Den 9.

Dopolední dojezd do Glenorchy – ráje na severním konci Lake Wakatipu, brány do NP Mt Aspiring. Nezapomenutelný pobyt v místě s nádhernou přírodou. Označováno jako jedno z nejkrásnějších míst Nového Zélandu. Fakultativně možnost letu vrtulníkem z Glenorchy nad úžasný převislý Mt Earnslaw Glecier, přistání u historické chaty Heather Jock a sestup po treku cca 2-3hod. Vše s průvodcem.

Den 10.

Ranní cesta do NP Fiordland - největší novozélandský národní park zapsaný v UNESCO je jedním ze symbolů země, domovem spousty vzácných rostlinných i živočišných druhů, dosud ne zcela probádanou lokalitou a místem s pohnutou maorskou i přistěhovaleckou historií. Prohlídka městečka, v Te Anau Cinema s​hlédneme skvělý 35min film ATA WHENUA o NP Fiordland. Dle počasí, chuti a času dojezdu je možné se vydat na výšlap na první úsek túry Kepler Track.

Den 11.

Ranní odjezd po proslulé a scénické Milford Road se spoustou zastávek na focení do nádherného fjordu Milford Sound – přírodní unikát a jedno z nejvíce fotografovaných míst na světě. Plavba lodí po fjordu Milford Sound včetně piknik oběda. Návrat stejnou cestou po Milford Road do Te Anau, za pěkného počasí cestou možnost výstup na náhorní plošinu Key Summit (3hod tam i zpět).

Den 12.

Přejezd do nedaleké osady Manapouri a odtud přejezd na jih, přes Tuatapere do Invercargill - město založené Skoty, kde můžete navštívit Southland Muzeum s pravěkým ještěrem Tuatarou. Přejezd do nedalekého přístavního městečka Bluff. Podvečerní cca 1hod cesta malým trajektem na nejjižnější z hlavních ostrovů Nového Zélandu - Stewart Island.

Den 13.

Stewart Island - relax dopoledne a průzkum třetího hlavního ostrova Nového Zélandu. Ostrov, vyhlášený svou stále ještě téměř nedotčenou, drsnou, ale nádhernou přírodní krásou, svou velmi zajímavou historií, výbornými ústřicemi a lososy, je také rájem endemických druhů ptactva a symbolem novozélandské houževnatosti, pokud jde o život v nehostinných podmínkách. Odpoledne ​Pelagic Birds Cruise - naprosto unikátní příležitost vidět zblízka zástupce některých velmi vzácných antarktických endemických ptačích druhů, vč. obřího albatrosa královského s až 4m rozpětím (pokud budeme mít štěstí). Na večeři můžeme vyzkoušet místní vynikající obalovanou modrou tresku (blue cod) nebo zdejší vyhlášené ústřice.

Den 14.

Ranní odjezd z motelu a plavba zpět na hlavní pevninu Jižního ostrova. Pohodový přejezd přes Invercargill a Lumsden do Queenstown a dále přes nádherné výhledy v serpentinách Crown Range do Cardrona Valley a dojezd do historického Cardrona Hotel (nebo do nedalekého městečka Wanaka).

Den 15.

Krátká prohlídka Wanaka. Pokračování krajinou jezer v NP Mt Aspiring - Lake Hawea a Lake Wanaka. Po cestě přes Haastův průsmyk několik zastávek k focení, dojezd na West Coast - divoké i romantické západní pobřeží. Prastaré stromy kahikatea, mokřady se spoustou života, hlasy ptáků a silná atmosféra. Zastávka u Ship Creek – krátký okruh pralesem s mokřady a bohatým ptačím životem.
NP Westland – to jsou nejníže a moři nejblíže položené ledovce Fox a Franz Josef - dojezd do prvního z nich – Fox Glacier. Podvečerní procházka kolem Lake Matheson – „Zrcadlové jezero".

Den 16.

Podle času a počasí návštěva ledovce Fox. Přejezd do dalšího z ledovcových center - obce Franz Josef. Krátká příjemná procházka morénovými splazy k patě ledovce Franz Josef. Fakultativně možnost vyhlídkového letu helikoptérou nad oběma ledovci a kolem nejvyšší hory NZ Mt Cook.
V případě deštivého počasí můžeme strávit více času ve vesničce Franz Josef - např. návštěvou skvělých Glacier Hot Pools, jež jsou napájeny ledovcovou vodou a obklopeny pralesem.

Den 17. a 18.

Dále na sever - za jasné oblohy zajížďka k Okarito Lagoon a f​akultativně možnost plavby na mořských kajacích po laguně - skvělý způsob jak zblízka prozkoumat místní prales! Dojezd do centra střední části West Coast - Hokitika - NZ centrum tvorby tradičních šperků z jadeitu (maorsky Pounamu) a kosti. Mnoho uměleckých dílniček, krásná pláž hned za centrem. Projdeme obchůdky a obchody s pounamu a ​cestou se zastavíme v zajímavém skanzenu z koloniální éry a období zlaté horečky - Shantytown. Druhý den nás čeká průzkum vápencového NP Paparoa - palačinkové skály Punakaiki a obávaný Cape Foulwind. Průzkum samotného útvaru Punakaiki a pokračování dále na sever na Cape Foulwind. Lachtaní kolonie Cape Foulwind, kde se pokocháme výhledem na původní druh ​Kekeno​ (NZ Fur Seal) přímo na ostrohu pod stezkou. Odtud vede moc příjemná stezka s výhledem na Tasman Sea končící u romantického majáku.

Den 19.

Přes Kumara Junction scénický přejezd do horského průsmyku a vesničky Arthur’s Pass. Průzkum národního park Arthur’s Pass a jeho krás - možnost několika nenáročných túr v okolí - Devils Punchbowl Walking Track - krátká 30 min procházka k 131m dlouhému vodopádu.

Den 20. a 21.

Přesun na letiště do Christchurch, odbavení, rozloučení se s průvodcem, odlet do Evropy.

Top