Home page / Nový Zéland / Novinky z Nového Zélandu / Zemětřesení na Novém Zélandu - aktuální informace

Nový Zéland


Stav po zemětřesení na Novém Zélandu ze dne 14.11.

21 / 12 / 2016

Zemětřesení poničilo komunikace, Nový ZélandNa Novém Zélandu došlo po půlnoci 14.11. k zemětřesení o síle 7,8°. Centrum zemětřesení bylo v blízkosti Hanmer Springs, významně byla poničena silniční infrastruktura v okolí Kaikoura. Postižená oblast je od North Canterbury (sever od Christchurch) až po Wellington, včetně Picton a Blenheim. Přestože zemětřesení bylo silné, ztráty na lidských životech jsou minimální. Nové domy jsou na Novém Zélandu obvykle dostatečně dimenzované na takovéto události, bohužel padly za oběť některé starší budovy.   

Co byste měli vědět:

  • Hlavní silnice State Highway 1 (SH1) je otevřená z Christchurch do Kaikoura (od 21.12.) od 6.00 ráno do 20.00 večer, ale je zavřená směrem na sever do Blenheim díky rozsáhlým sesuvům půdy a skal. Tato severní část silnice bude zavřená nejméně po několik měsíců.
  • Silnice State Highway 7 (SH7) z Waipara do Springs Junction je OTEVŘENÁ a tudy se dá projet z Picton do Christchurch (extra 3 hodiny jízdy)
  • Silnice SH70 mezi Waiau a Kaikoura je otevřená.
  • oblast Marlborough s vinicemi je bezpečná, ochutnávky vína jsou jako obvykle :-)
  • Hlavní železniční trať mezi Picton a Christchurch je zavřená (osobní vlaky společnosti KiwiRail pod názvem Coastal Pacific nebudou na této trase v provozu nejméně do konce sezóny 2016/17)
  • Trajektová přeprava mezi Picton a Wellington je v provozu. 

Aktuální informace o uzavírce silnic

naleznete na webu NZ Transport Agency.

Fotogalerie poničené SH1: NZ Transport Agency na Facebook

Článek z 22. listopadu v NZ Herald oznamuje pravděpodobnou délku uzavírky (anglicky).

Informace pro turisty chystající se na Nový Zéland

Kromě postižené oblasti v okolí Kaikoura je téměř celý Nový Zéland beze škod a můžete bez problémů cestovat. Většina turistů stejně jezdí z Picton na West Coast, a proto následky zemětřesení budou mít minimální vliv na jejich dovolenou. Pouze nelze navštívit oblast Kaikoura. Města Christchurch, Picton nebo Wellington jsou pro turisty v tradičním každodenním provozu. 

Novinky z Nového Zélandu

Top