Home page / Info Nový Zéland / Před odletem na Nový Zéland a na letišti

Na co se připravit před odletem na Nový Zéland

Víza na Nový Zéland

Češi a Slováci nemusí žádat o víza před odletem je-li dovolená na Novém Zélandu kratší než 3 měsíce. Při vstupu do země si imigrační úředník může chtít ověřit, že se plánujete do 3 měsíců skutečně vrátit zpět. A proto může chtít vidět vaši zpáteční letenku. 

Zároveň byste měli být schopni prokázat, že máte dostatek finančních prostředků na celou dobu pobytu. Měli byste mít buď 1000 NZD na osobu a měsíc pobytu nebo 400 NZD na osobu a měsíc pobytu pokud prokážete, že ubytování již máte zaplacené - například ukázat voucher - poukázku k zájezdu nebo ubytování. (Máte-li sebou platební kartu, pak se předpokládá, že můžete ukázat výpis z účtu s požadovanou částkou - ekvivalentem)

Mezinárodní řidičský průkaz

Budete-li řídit auto, pak si před cestou musíte pořídit mezinárodní řidičský průkaz. Vyřídíte ho na pracovišti evidence řidičů obecního úřadu/ magistrátu. Informace k vydání průkazu najdete na stránkách Ministerstva dopravy. Platnost mezinárodního řidičáku je jeden rok. Mezinárodní řidičský průkaz je pouze součástí vašeho českého/slovenského řidičského průkazu, který musíte mít také sebou!

Jestliže budete na Novém Zélandu déle než 1 rok, pak  se musí pro řízení auta získat novozélandský řidičský průkaz včetně absolvování testů.

Cestovní pojištění a pojištění storna letenky

Pořiďte si cestovní pojištění pro případ nehody a také pojištění storna letenky. Storno letenky lze obvykle pojistit nejpozději v den nákupu letenky.

Skvělý balíček pro cesty do 60 dnů: Pojištění storna letenky a kvalitní cestovní pojištění do 60 dnů cesty. Toto pojištění storna letenek bez spoluúčasti, platí pro celý svět, nejen pro Nový Zéland a Austrálii. 

Jestliže váš pobyt je delší, pak zde sjednejte pouze pojištění storna letenky a pojištění na cestu sjednejte samostatně zde: Levné a kvalitní cestovní pojištění do celého světa, nejen na Nový Zéland

Registrace u Ministerstva zahraničních věcí ČR

Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí - užitečné v případě katastrof jako je zemětřesení, atd.

Telefon a internet, jakou SIM kartu pro Nový Zéland?

Doporučujeme před odletem na mobilu s českým / slovenským operátorem deaktivovat mobilní internet. Využívání dat může přijít draho... Případně se předem optejte svého operátora na poplatky za využívání dat v zahraničí, mimo EU.  

Přímo na letištích v Auckland, Christchurch a Queenstown najdete stánky tří hlavních mobilních operátorů, na letišti občas mají speciální akční ceny. Potřebujete-li během cestování internet, pak doporučujeme zakoupit jednu z předplacených SIM karet. SIM s datovým plánem se většinou vyplatí, např, pro orientaci podle google maps, rezervovat aktivity online, pro hovory, atd.

Jestliže potřebujete mít GPS navigaci, pak zvažte zda si ji půjčit s autem nebo používat Google Maps (ty se dají stáhnout pro offline použití)  

Vodafone - SIM pro cestovatele

Spark - balíčky pro cestovatele

2degrees - předplacené plány

Co deklarovat a co nevozit na Nový Zéland

V letadle směřujícím na Nový Zéland vám bude nabídnuta příletová karta s dotazníkem, který se týká obsahu vašich zavazadel a kde jste v poslední době pobývali a cestovali.

Platí pravidlo, že pokud si nejste jisti jakoukoliv položkou, kterou přivážíte, či odpovědí, vždy ji raději deklarujte a při příletu si to vysvětlete s úředníkem Biosecurity. Ten se vás automaticky začne ptát na detaily - co máte v zavazadle.

Česká verze příletové karty je pouze pro referenci. Můžete si ji předem vytisknout před cestou z webu: Evidenční karta cestujícího na Nový Zéland. Tato česká verze není oficiální dokument, a proto stejně musíte vyplnit anglickou verzi, kterou obdržíte v letadle a předkládáte celníkům.

Potraviny

Všechny potraviny, které přivážíte na Nový Zéland, musí být deklarovány. Na Nový Zéland nesmíte dovézt čerstvé ani sušené ovoce a zeleninu, biliny, maso a ryby (Pozor! V letadle často obdržíte jablko nebo jiné ovoce, ale ani to si nesmíte vzít sebou na novozélandskou půdu, toto opomenutí vás může stát 400NZD a více).

Lze dovézt komerčně připravené a zabalené jídlo, které je trvanlivé a neotevřené (např. konzervy, pytlíkové polévky, sušenky atd.). Veškeré potraviny musíte deklarovat v příletové kartě! Včetně těch, které jsou povolené. Úředník Biosecurity (biologická kontrola) se optá co konkrétně dovážíte a často chce potraviny vidět. Proto doporučujeme mít potraviny lehce přístupné na vršku zavazadla. Neumíte-li anglicky, pak mějte po ruce připravený seznam dovážených potravin (anglicky).

Na letišti pobíhá čichací pes, který se specializuje nejen na drogy, ale také na potraviny a rostliny. Jestliže jsme měli sebou z ČR igelitku s řízkem nebo ovocem (např. svačinu pro mezipřistání) a po přistání na Novém Zélandu je prázdná, pak vás přesto asi označí, protože pach jídla je v igelitce zachován. Pak je pouze třeba vysvětlit psovodovi, že jste měli v dané tašce na cestu svačinu.

Rostliny a rostlinné produkty

Nesmíte sebou vozit žádné živé rostliny, neopracové dřevo, atd. Případně vše musíte nahlásit. Máte-li dřevěný, zejména neopracovaný suvenýr, pak ho mohou dezinfikovat, někdy za tento zákrok zaplatíte.

Byli jste předchozí dny / týdny v přírodě, v lese, na farmě?

Při příletu na NZ musíte deklarovat vše co přišlo do styku s přírodou - během turistiky, farmaření, rybolovu, atd.

Musíte deklarovat pohorky - turistické boty (ideálně je mít na noze nebo na vršku zavazadla, úředník Biosecurity bude chtít vidět podrážku), stan, potřeby pro kempování, lov, rybolov, golf, potápění, sportovní vybavení.

Bezcelní limit na dovoz alkoholu a tabáku

Bezcelní limit na osobu je: 4.5l vína nebo 4.5l piva a 3 láhve lihovin, každá o max objemu 1125ml). Ano, můžete tedy dovézt až 3375ml slivovice.

Povolené množství tabáku je pouze 50 cigaret nebo 50 gramů tabáku na osobu.

Bezcelně můžete dovážet zboží v celkové hodnotě do 700 NZD (včetně darů). Podrobné informace na webu New Zealand Custom Service - Overseas purchases & travellers’ concessions.

Léky

Novozélandské zákony povolují dovoz zásoby léků na tři měsíce. U hormonální antikoncepce je povolen dovoz osobních zásob na 6 měsíců. Doporučujeme mít léky v originálních obalech, ideálně s popisem v angličtině. (Nás osobně kvůli lékům nikdy nekotrolovali, i když jsme si vzali z ČR zásoby na rok dopředu, samozřejmě jsme úředníka Biosecurity předem upozornili, že je máme sebou).

Dovoz hotovosti

Musíte deklarovat dovoz hotovosti v hodnotě 10 000 NZD a výše (či ekvivalent této hodnoty v zahraniční měně). Do této kategorie spadají i cestovní šeky, bankovní směnky a peněžní poukázky.

To nejlepší z Nového Zélandu

Rafting

Novozélandské řeky a jejich velké převýšení v dramatickém horském terénu přímo vybízejí k dobrodružné plavbě na raftu.

Divočina

Původní panenské deštné pralesy, tajemní nelétaví ptáci kiwi / kivi, vzácné slípky takahe, lachtani, delfíni, tučňáci, mořští terejové, albatrosi, velryby, horští papoušci kea nebo jejich příbuzní kaka.

Sopky

Geotermální aktivita, sopky a zemětřesení jsou neodmyslitelnou součástí Nového Zélandu. Město Auckland vyrostlo na padesáti sopkách. To vše díky poloze Nového Zéland.

Jeskyně

Novozélandské jeskynní temnoty se dají objevovat mnoha způsoby. Příjemně a nenáročně pěšky a nebo loďkou, dobrodružně, na gumovém kruhu podzemní říčkou.

Maoři

Původní polynéští obyvatelé Nového Zélandu, jsou v mnoha ohledech jedineční. Jejich původní kultura již mnoho let zažívá renesanci - výuka maorštiny je dnes opět všem dostupná.

Kajaky

Nový Zéland je nejčastěji synonymem pěší turistiky. Pro nasátí té správné ostrovní atmosféry k němu ale stejnou měrou patří jakýkoliv pobyt na vodě.

Jetboating

Jetboat / tryskový člun, proudový člun - novozélandský vynález, rychlý člun, který může plout po velice mělké vodě a překonávat peřeje. Nový Zéland nabízí mnoho řek vhodných k dobrodružné a scénické plavbě.

Combo aktivity

Nový Zéland - kombinované aktivity: balíček aktivit, který zvětší zážitek a ušetří čas nebo balíčky několika služeb za zvýhodněnou cenu.

Parníkem

Nový Zéland je obklopen oceánem, hluboké zálivy se zařezávají mnoho kilometrů do vnitrozemí, na Jižním ostrově se nalézá několik velkých jezer ledovcového původu.

Fjordy

Fjordy Národního parku Fiordland jsou tím nejcennějším co může Jižní ostrov nabídnout. Mohutné zářezy vykrojené dávnými ledovci dávají vědět o nespoutané síle přírody.

Letem

Rozmanitá novozélandská krajina přímo vybízí k vyhlídkovým letům, užijte si tu krásu z ptačího pohledu. Ať se jedná o sopky Severního ostrova, fjordy, pralesy, Alpy či ledovce Jižního ostrova.

Ostrovy

V novozélandských vodách různě daleko od pobřeží se nalézá mnoho dalších ostrovů, kde se nachází unikátní fauna a flóra.

Ledovce

Novozélandské ledovce Fox a Franz Josef jsou světově unikátní ze dvou důvodů: stékají až do nadmořské výšky kolem 300m a pohybují se desetkrát rychleji než ostatní světové ledovce.

Po kolejích

Nový Zéland býval zemí protkanou sítí železnice. Silniční doprava téměř neexistovala a cesty byly ve špatném stavu, lodní doprava byla pomalá.

Túry s komfortem

Nový Zéland je pro trempy pravým rájem, nádherná krajina, udržované stezky, dokonale fungující systém sítě chat na přespání.

Sport

Golf, rybaření, lyžování, jachting, cyklistika, potápění, běh, skialpinismus. Nový Zéland je zemí doslova přetékající nabídkou outdoorových sportů.

Golf

Každý kdo navštívil Nový Zéland si nemohl nevšimnout golfových hřišť, která se dají spatřit snad všude, i třeba na polosamotě zdánlivě bez lidí.

Rybolov

Nový Zéland je rájem rybářů. Kromě hojných řek a přírodních či umělých jezer máte skvělou příležitost si zachytat v mořských a oceánských vodách, které Nový Zéland omývají.

Adrenalinové aktivity

Nový Zéland je rájem pro adrenalinové aktivity, Bungee Jumping, Zorbing, Canyoning, Black Water Rafting, Rafting, lety na rogalu, seskoky padákem, horolezectví a mnoho dalších sportů.

Víno, jídlo, festivaly

Nový Zéland je bohatý nejen na přírodní krásy, ale také na vybrané kulturní zážitky a dobré jído a pití příjemně rozehraje vaše chuťové pohárky.

Top